Kuchnia wietnamska zdecydowanie należy do czołowych, najpopularniejszych kuchni na całym świecie. Posiada ogromne grono zwolenników ze względu na łączenie różnych smaków i stosowanie wielu ciekawych przypraw, co daje unikalne kombinacje.

Każda osoba przynajmniej raz w życiu powinna spróbować popularnych dań wietnamskich. Z pewnością znajdzie wśród nich swojego faworyta. Jakie są tradycyjne potrawy kuchni wietnamskiej?

Zupa PHO

Zupa PHO jest obowiązkowym punktem na liście dań wietnamskich wartych spróbowania. W Wietnamie można jeść ją na śniadanie, obiad czy kolację. To dość lekki rosół z makaronem ryżowym, dodatkiem kolendry i sosu rybnego. Gotuje się go na pieczonych kościach lub grubym płacie mięsa. W zupie najczęściej znajdziemy limonkę, miętę, chili i kiełki fasoli mung, choć coraz chętniej urozmaica się ją np. krewetkami czy innymi owocami morza.

Sajgonki

Osoby, które mają ochotę na pożywną i smaczną przekąskę, powinny zdecydować się na sajgonki. To smażone, chrupiące krokieciki bogato nadziane warzywami, niekiedy z dodatkiem mięsa. Idealnie smakują z dodatkiem dipu czy sosu. W środku znajdziemy między innymi tofu, makaron sojowy, cebulę, kapustę, marchewkę czy różnego rodzaju kiełki. Osoby dbające o linię i unikające smażonych dań także mogą wypróbować tej rewelacji – wystarczy zamówić równie popularną wersję przyrządzoną na parze.

Zupa Bun Cha

Tradycyjna zupa Bun Cha przyrządzana jest z dodatkiem makaronu ryżowego i grillowanego mięsa wieprzowego. Składniki zalewa się aromatycznym bulionem doprawionym ziołami, marynowanym imbirem i mnóstwem skrajnych przypraw. To jednak nie wszystko – w zupie znajdziemy także kiełki fasoli mung, marchewkę, czosnek, chili, imbir, cebulę dymkę i wiele innych warzyw. Niezbędnym składnikiem jest porcja świeżej zieleniny. Danie jest niezwykle sycące. 

Smażony makaron

Różnego rodzaju smażone makarony to podstawa kuchni wietnamskiej. W zależności od preferencji można wybrać makaron Udong, Mi Sao czy sojowy. Podsmaża się go z dodatkiem warzyw, wołowiny lub owoców morza, doprawiając obficie tradycyjnymi przyprawami i ziołami. Taka metoda przyrządzania wydobywa z dania jego najbardziej wartościowe walory smakowe i aromatyczne.